OPOKA

 

Grupy parafialne .... i inne ...


Rada Parafialna

Parafia jako najmniejsza jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego jest, według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi.

W tej pasterskiej pieczy nad parafią wspomaga proboszcz Rada Parafialna, która zgodnie z kanonem 536 KPK ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii wspomaga kapłana w organizacji życia w danej wspólnocie wiernych. W naszej parafii istnieje Rada Parafialna, które wypełnia swoje zadania. Rada zbiera się na obradach w terminach wyznaczanych przez proboszcza.

 

Modlitwa Różańcem

Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was, osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia.
Jan Paweł II,  Rosarium Virginis Mariae - w Watykanie, dnia 16 X  2002 roku

W naszej parafii działają Róże Różańcowe

MB Królowej Aniołów z Janowa i Potencjanowa  - Msze św. 2 lutego oraz 2 sierpnia
MB Nieustającej Pomocy ze Szczuk - Msza św. 27 czerwica
MB Królowej Polski z Chodnowa - Msza św. 3 maja
MB Fatimskiej z Kazimierek - Msza św. 13 maja
NMP Wspomożenie Wiernych ze Szczuk - Msza św. 24 maja
MB Królowej Pokoju ze Szczuk - Msza św. 1 września
MB Dobrej Śmierci z Goślin - Msza św. 15 września
MB Różańcowej z Konstantynowa - Msza św. 7 października


Ponadto od 2019 roku działa Różaniec Rodziców za Dzieci

W Różańcu Rodziców codziennie odmawiamy za nasze dzieci jedną dziesiątkę różańca, wspólnie z innymi rodzicami. Prosimy Boga o błogosławieństwo i ochronę dla naszych dzieci. Grupa 20 osób zobowiązała się na rok podjąć modlitwę za dzieci.   (zobacz https://rozaniecrodzicow.pl )

Jest jeszcze nieformalna grupa

To zobowiązanie nieformalne rodziców oraz ich dzieci by na czas przygotowania do I Komunii św. - rodzice za dzieci, a dzieci za rodziców - modlili się jednym dziesiątkiem różańca.    (www.rozaniec.eu )

 

 

Liturgiczna Służba Ołtarza

Termin łaciński "ministrare" oznacza "służyć, pomagać".

Wspólnota Służby Liturgicznej Ołtarza gromadzi chłopców, którzy chcą rozwijać swoje życie duchowe poprzez służbę liturgiczną podczas Mszy świętych i innych nabożeństw. W jej ramach wyróżniamy: ministrantów seniorów,  ceremoniarzy, lektorów, ministrantów starszych i młodszych - na różnych stopniach promocji - wspomagającą kapłana podczas Mszy św.Asysta Liturgiczna

To grupa mężczyzn która podejmuje posługę dla Pana Boga podczas procesji eucharystycznych, w celu niesienia krzyża, chorągwi, baldachimu, czy też wparcia dla kapłana niosącego Najświętszy Sakrament.
Grupa jest doraźnie zbierana w każdą pierwszą niedzielę miesiąca (od Wielkanocy-do października) przez odpowiedzialnych za tę posługę - choć wiele osób ma stałe swoje miejsce w tej grupie.

Pomocni Strażacy

Podczas uroczystości niezwykle wspomagają, biorąc czynny udział w Liturgii podejmując szereg zadań, np.: czytanie Słowa Bożego, śpiew psalmu, asystowanie księdzu podczas procesji, noszenie krzyża czy chorągwi jak też zbieranie datków.

Mamy w Parafii dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, z którymi Parafia od lat współpracuje dla większej Chwały Boga i obopólnego pożytku. Są to: OSP w Szczukach i KSRG OSP w Chodnowie (https://pl-pl.facebook.com/ospchodnow ).

 

Biel

Bielanki - to dziewczynki (nie tylko komunijne), które podczas procesji noszą poduszki procesyjne oraz sypią kwiatki dla Pana Jezusa, które wytrwale prowadzone są przez Panie Opiekunki, wspomagane przez rodziców.

 

 

Krąg Miłosierdzia Bożego

Krąg Miłosierdzia, powstały w kwietniu 2006 roku, który wypełnia to pragnienie św. Faustyny jest formą duchowej przynależności i uczestnictwa w charyzmacie Wspólnoty Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia w Rybnie dla tych wszystkich, kapłanów, zakonników i zakonnic należących do innych Zgromadzeń czy Instytutów Życia Konsekrowanego, a także ludzi świeckich, których Bóg powołuje do życia tym charyzmatem. Nie jest on bowiem sprzeczny z regułami żadnego Zgromadzenia lub Zakonu ani w konflikcie ze stylem życia kapłanów diecezjalnych czy katolików świeckich, ale jest szczególnym darem Boga na nasze czasy i w przedziwny sposób łączy w sobie wszystkie inne dary i charyzmaty Kościoła. Jedynymi wymogami przynależności do tej Wspólnoty są:

- codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia;
- modlitwa za Kościół i kapłanów (Dz.s.F. 1052);
- przynajmniej jeden uczynek miłosierdzia dziennie;
- świadectwo życia dawane Jezusowi w miejscu, na którym postawił swoim powołaniem, wierność swojej drodze życia;
- błogosławieństwo kapłańskie udzielane i rozszerzane na cały świat  (wymóg dla kapłanów).

Istotą tego charyzmatu jest całkowita ufność Jezusowi - zawierzenie Bożemu miłosierdziu i postawa miłosierdzia, czyli nastawienie na odwzorowanie w swoim życiu pragnienia i wysiłku Jezusa zmierzającego do doprowadzenia każdego człowieka do dojrzałości i wiecznego zbawienia. (za www.misericordiadei.pl )

Już o kilu lat, kilka osób włączyło się w to Dzieło Miłosierdzia Bożego. Patronalne święto przypada w II Niedzielę Wielkanocną.

 

 

 

Rycerstwo Niepokalanej

Rycerstwo Niepokalanej to organizacja powstała w 1917 z inicjatywy ojca Maksymiliana Kolbego, który jest patronem zarówno Sanktuarium, jak i całej naszej parafii. Spotkanie inauguracyjne odbyło się 16 października 1917   (zobacz https://mi-polska.pl )

Grupa około 25 osób podjęła zobowiązanie przystąpienia podczas rekolekcji wielkopostnych w 2019 r. Spotkania Rycerstwa Niepokalanej organizowane są w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Intencje modlitewne MI na 2019 rok
Maj - Aby oddanie się Maryi było dla chrześcijan motywacją i siłą do wspierania Kościoła.
Czerwiec - Aby cały Lud Boży czuł się zaangażowany w pracę misyjną i charytatywną Kościoła.
Lipiec - Aby miłość wierzących przełamała podziały i niezgodę.
Sierpień - Aby męczeństwo i dar życia św. Maksymiliana dawały siły i były światłem dla prześladowanych członków Kościoła.
Wrzesień - Aby Kościół był światłem dla ludzkości kroczącej w ciemności.
Październik - Aby Kościół nieustannie odnawiał i umacniał swoją misyjną gorliwość.
Listopad - Aby Niepokalana była dla każdego wierzącego przykładem miłości i słuchania Słowa Bożego.
Grudzień - Aby kontemplacja tajemnicy Bożego Narodzenia odnowiła serce każdego wierzącego.

 

 

Dziewczęca Służba Słowa Bożego

Powstała w Wigilię Paschalną 2019 r w parafii grupa dziewcząt.
Dziewczęta czytają Słowo Boże (II czytanie) podczas Mszy św. w których uczestniczą, a także czytają komentarze liturgicznie, czy też komentarze do Liturgii Słowa. Grupa ta powoli rozwija się.

 

 

 

Schola (raczej jej pragnienie)

Od wielu lat kolejne pokolenia dziewcząt starają się wspomagać - szczególnie podczas świąt i uroczystości - panią organistkę w śpiewie psalmów i pieśni.

 

 

 

Czytelnictwo

Prenumeraty
Prócz Gościa Niedzielnego, który jest w wolnej sprzedaży, parafianie prenumerują: Małego Gościa Niedzielnego, Anioła Stróża, Rycerza Niepokalanej, Różaniec, Królową Różańca Świętego, Tak Rodzinie oraz Głos Ojca Pio.

Biuletyn
W parafii od 01.06.2004 r. wydawana jest "gazetka parafialna", która aktualnie nosi tytuł: "MAKSYMEK - Biuletyn Parafii i Sanktuarium". Gazetka wydawana jest przez księdza proboszcza na każdą niedzielę, czyli stała się tygodnikiem.

Biblioteka
Jako efekt "rozmów kolędowych" powstała w 2019 roku Biblioteka Parafialna, która zyskała grono sympatyków. Jeszcze jest niewielka, lecz sukcesywnie wzbogaca się o kolejne woluminy.

 

 

Pomyśl
Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów  - Kartezjusz

Kto czyta żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami jest na bakier na jeden żywot jest skazany - Czechowicz

Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem - Jarosław Iwaszkiewicz

Kto czyta książki, żyje podwójnie - Umberto Eco

Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać - Denis Diderot

Nie masz bodaj drogi, na której łatwiej dojść do mądrości, jak przez najusilniejsze czytanie... - Andrzej Frycz Modrzewski

Zawsze miałem dylemat: Co czytać? Starałem się wybierać to, co najistotniejsze. Tyle rzeczy się publikuje. Nie wszystkie są wartościowe i pożyteczne. Trzeba umieć wybierać i radzić się, co czytać - Jan Paweł II

 

 

 

 

 

 
MSZA ŚWIĘTA

NIEDZIELA
9.00
12.00


PONIEDZIAŁEK
18.00*
WTOREK
8.00
ŚRODA-SOBOTA
18.00*

 

* w okresie zimowym 17.00

( w trakcie obowiązywania czasu zimowego )

W Sanktuarium znajdują się relikwie:

 

św. Maksymiliana

św. Jana Pawła II

św. Jana XXIII

św. Klemensa

św. Anastazego

św. Zygmunta

Szczęsnego

Felińskiego

bł. ks. Jerzego

Popiełuszki

Nowe zdjecia
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisjaj53
mod_vvisit_counterW tym tygodniu141
mod_vvisit_counterW tym miesiącu2135

Ilość Osób Online 0
Twoje IP : 3.80.223.123
Reklama